Nature


Main page | Jari's writings | Other languages

This is a machine translation made by Google Translate and has not been checked. There may be errors in the text.

   On the right, there are more links to translations made by Google Translate.

   In addition, you can read other articles in your own language when you go to my English website (Jari's writings), select an article there and transfer its web address to Google Translate (https://translate.google.com/?sl=en&tl=fi&op=websites).

                                                            

 

 

Programi televiziv "Apokalipsi i Dinozaurėve"

 

 

Lexoni sesi programi laik televiziv i referohet cunamit tė madh qė ndodhi me shkatėrrimin e dinosaurėve, qė ėshtė qartė pėrmbytja e pėrmendur nė Bibėl

                                                           

Mė rastisi tė pashė njė program me dy pjesė nė TV tė quajtur Apokalipsi i Dinosaurėve (Apokalipsi i Dinosaurėve., BBC/PBS/France Télévisions, Iso-Britannia, 2022.). Ai solli besimin e pėrbashkėt se dinosaurėt vdiqėn duke u zhdukur rreth 65 milionė vjet mė parė nė fund tė tė ashtuquajturės periudhė Kretake. Arsyeja pėr kėtė ėshtė sugjeruar tė jetė njė asteroid qė goditi tokėn dhe shkaktoi shkatėrrimin e dinosaurėve.

     Ēfarė kujtuat nga ky program? Jam dakord qė dinosaurėt, si jetėt e tjera, u pėrballėn me shkatėrrim, por data dhe arsyeja e shkatėrrimit mund tė mos pajtohen.

    Sė pari, prania e dinosaurėve nė tokė. A kanė jetuar ata vėrtet mė shumė se 65 milionė vjet mė parė? Nuk do ta diskutoj mė tej kėtė temė kėtu pasi e kam trajtuar nė shkrimet e mia tė tjera. Unė do tė them vetėm se fosilet e dinosaurėve nuk kanė asnjė shenjė apo etiketė qė kanė jetuar atėherė. Nė vend tė kėsaj, indet e buta, radiokarboni, ADN-ja dhe qelizat e gjakut tė gjetura nė fosile sugjerojnė fuqimisht se kanė kaluar mė sė shumti disa mijėra vjet nga prania e tyre nė Tokė. Kėto gjėra nė fosile janė dėshmi e zhdukjes sė tyre tė fundit, jo e zhdukjes qė ndodhi miliona vjet mė parė.

    Pėrveē kėsaj, studiuesit do tė bėnin mirė tė merrnin parasysh faktin se shumė histori tradicionale u janė referuar nė mėnyrė tė pėrsėritur dragonjve, tė cilėt ngjajnė shumė me dinosaurėt. Disa mund tė thonė se ata ishin thjesht krijesa mitike, por nė fakt pėrshkrimet e dragoit ishin tė zakonshme nė mesin e shumicės sė popujve. siē tregon citati i mėposhtėm. Kjo ėshtė me siguri njė ēėshtje e kafshėve tė zhdukura, ekzistenca e tė cilave mund tė vėrtetohej nga njerėzit e hershėm vetėm disa mijėvjeēarė mė parė. Termi dinosaur nuk u krijua deri nė vitet 1800 nga Richard Owen.

 

Dragonėt nė legjenda janė, ēuditėrisht, njėsoj si kafshėt e vėrteta qė kanė jetuar nė tė kaluarėn. Ata u ngjajnė zvarranikėve tė mėdhenj (dinosaurėve) qė sundonin tokėn shumė kohė pėrpara se njeriu tė supozohej tė ishte shfaqur. Dragonėt nė pėrgjithėsi konsideroheshin si tė kėqij dhe shkatėrrues. Ēdo komb iu referua atyre nė mitologjinė e tyre. ( The World Book Encyclopedia, vėll. 5, 1973, f. 265)

 

Po shkaku i zhdukjes sė dinosaurėve? Shkaku i shkatėrrimit u prezantua nė program si njė asteroid qė goditi tokėn mė shumė se 65 milionė vjet mė parė. Megjithatė, nė program u pranua se "askush nuk ka gjetur njė fosil dinosauri pėr tė vėrtetuar se ata vdiqėn si pasojė e pėrplasjes". Me fjalė tė tjera, njė asteroid qė bie nė tokė ėshtė njė shpjegim i dobėt pėr zhdukjen e dinosaurėve.

    Nė vend tė kėsaj, programi doli me njė shpjegim shumė mė tė arsyeshėm pėr shkatėrrimin e dinosaurėve: ujin. U tha dhe u pėrmend shumė herė nė program se njė cunami i madh do tė kishte shkaktuar shkatėrrimin e dinosaurėve nė zonėn e Hell Creek. Kėtu janė disa citate nga programi:

 

Kėtu ėshtė mjedisi i ujėrave tė ėmbla tė formacionit Hell Creek. Copėza, e cila shkėlqen nė nuancat e kuqe neoni dhe jeshile, vjen nga guaska e njė kafshe deti nė formė spirale, njė amoniti. Ky organizėm detar ka hyrė nė njė mjedis me ujė tė ėmbėl ku nuk i takon. Se si amonitėt pėrfunduan kėtu ėshtė njė mister.

 

Prandaj, shtresa shkėmbore ėshtė poroze dhe e trashė rreth njė metėr. Kjo dhe karakteristika tė tjera tė pazakonta tregojnė pėr njė ngjarje tė jashtėzakonshme sipas mendimit tė Robertit. Ndoshta kėtu ka ndodhur njė pėrmbytje ose njė rrėshqitje balte, e cila varrosi gjithēka nėn tė nė njė ēast.

 

Sa mė shpejt tė varroset kafsha, ose nėse varrimi ėshtė edhe shkaku i vdekjes sė saj, aq mė tė favorshme krijohen kushte pėr fosilizimin. … 99.9% e kafshėve nuk fosilizohen

 

Metoda e riprodhimit tė pterosaurėve ishte qartėsisht e suksesshme. Ai sugjeron qė jeta ishte normale derisa njė pėrplasje asteroidi ndryshoi gjithēka nė njė mėnyrė tė tmerrshme.

 

A ecin kėto kafshė nė det? Ata do tė pinin nga argjinatura e butė.

    Numri i fosileve tė gjetura nga Roberti sugjeron se edhe nė fund tė periudhės sė Kretakut, Tanis po mbushej me jetė.

 

Ekipi i Robertit ndjek njė zinxhir tėrheqės drejtimesh. E dhėna e parė ėshtė fosilet e peshqve qė pėrjetuan zhdukje masive.

 

Kėtu ėshtė druri. Kundėr tij janė shtrydhur fort kufomat e peshkut.

 

Kėtu janė disa fosile kėtu dhe atje. Kėtu ėshtė njė dhe pranė tij njė bli tjetėr qė pėrballet nė kėtė mėnyrė. Poshtė blirit tė pellgut ėshtė njė tjetėr bli. Trupi i saj shkon nėn trungun e pemės dhe shfaqet nė anėn tjetėr.

    Prandaj, shtresa shkėmbore ėshtė poroze dhe e trashė rreth njė metėr. Kjo dhe karakteristika tė tjera tė pazakonta tregojnė pėr njė ngjarje tė jashtėzakonshme sipas mendimit tė Robertit. Ndoshta kėtu ka ndodhur njė pėrmbytje ose njė rrėshqitje balte, e cila varrosi gjithēka nėn tė nė njė ēast.

 

Sipas teorisė sė Robertit, peshqit e kapur nė trungjet e mbetura tė pemėve dhe tė rrethuar nga sferat ngordhėn pasi u kapėn nė njė lloj pėrmbytjeje dhe u varrosėn shpejt nė sediment. Kjo ėshtė arsyeja pse ato janė ruajtur aq mirė. Ēfarė e shkaktoi valėn e baticės? Sipas njė hipoteze, njė asteroid qė godet detin shkaktoi njė cunami. Tani po flasim pėr njė lloj cunami krejtėsisht tjetėr. Ishte shumė mė i lartė dhe mė i madh se cunami i sotėm. ... Lartėsia e saj ishte tė paktėn njė kilometėr.

 

A mund tė ketė shkaktuar njė cunami shtresimin e parė nė Tanis?

 

Mendoj se studiuesit nė programe ishin nė rrugėn e duhur. Uji me tė vėrtetė u pėrfshi nė shkatėrrimin e dinosaurėve. Kėshtu ndodhi jo vetėm nė zonėn e Pėrroit tė Ferrit, e cila u pėrfshi nė program, por edhe kudo tjetėr. Hell Creek ėshtė vetėm njė nga vendet ku janė gjetur dinosaurėt, pasi mbetjet e kėtyre kafshėve janė gjetur nė tė gjithė botėn. Nė fakt, fosilet e kėtyre kafshėve, si fosilet e kafshėve tė tjera, nuk do tė ekzistonin as nėse rrėshqitjet e dheut nuk do t'i kishin varrosur sė pari kėto kafshė nė baltė. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr tė shpjeguar origjinėn e tė gjitha fosileve, formimi i tė cilave vėshtirė se vėrehet sot. Nė program u pranua gjithashtu se krijimi i fosileve ėshtė njė ngjarje e rrallė: "Sa mė shpejt tė varroset kafsha, ose nėse varrimi ėshtė edhe shkaku i vdekjes sė saj, aq mė tė favorshme krijohen kushte pėr fosilizimin. … 99.9% e kafshėve nuk fosilizohen.”

   Sė dyti, programi thoshte se kafshėt e detit si amonitėt dhe peshqit u gjetėn nė tė njėjtat shtresa si pemėt dhe dinosaurėt. Si ėshtė e mundur kjo? Si mund tė ndodhin kafshėt e detit, kafshėt tokėsore dhe pemėt sė bashku nė tė njėjtėn shtresė? Shpjegimi i vetėm ėshtė se njė cunami i madh ka shkaktuar kėtė fenomen, siē ėshtė paraqitur nė program. Madje nė program thuhej pėr madhėsinė e cunamit se “Lartėsia e tij ishte tė paktėn njė kilometėr”.

    Ēfarė dua tė them me atė tė mėparshmen? Nėse po flasim pėr njė cunami tė madh, pse nuk mund tė flasim drejtpėrdrejt pėr Pėrmbytjen e pėrmendur nė Bibėl si shkakun e shkatėrrimit? Ėshtė arsyeja mė e mundshme pėr shkatėrrimin e dinosaurėve dhe specieve tė tjera. Kjo pikė vlen tė merret nė konsideratė, pasi janė gjetur disa qindra llogari tė hershme tė pėrmbytjeve, siē tregojnė citimet e mėposhtme:

 

Rreth 500 kultura – duke pėrfshirė popujt indigjenė tė Greqisė, Kinės, Perusė dhe Amerikės sė Veriut – janė tė njohura nė botė, ku legjendat dhe mitet pėrshkruajnė njė histori bindėse tė njė pėrmbytjeje tė madhe qė ndryshoi historinė e fisit. Nė shumė histori, vetėm pak njerėz i mbijetuan pėrmbytjes, ashtu si nė rastin e Noeut. Shumė nga popujt e konsideruan pėrmbytjen si shkak tė perėndive, tė cilėt, pėr njė arsye ose njė tjetėr, u mėrzitėn me llojin njerėzor. Ndoshta njerėzit ishin tė korruptuar, si nė kohėn e Noes dhe nė njė legjendė tė fisit vendas Hopi tė Amerikės sė Veriut, ose ndoshta kishte shumė njerėz dhe shumė tė zhurmshėm, si nė epikėn e Gilgameshit. (Kalle Taipale: Levoton maapallo, f. 78)

  

Lenormant thotė nė librin e tij "Fillimi i historisė":

"Ne kemi mundėsinė tė vėrtetojmė se historia e Pėrmbytjes ėshtė njė traditė universale nė tė gjitha degėt e familjes njerėzore dhe njė traditė kaq e sigurt dhe uniforme si kjo nuk mund tė konsiderohet njė pėrrallė e imagjinuar. Ajo duhet tė jetė kujtimi i njė tė vėrtetė dhe ngjarje e tmerrshme, njė ngjarje qė la njė pėrshtypje aq tė fortė nė mendjet e prindėrve tė parė tė familjes njerėzore, saqė as pasardhėsit e tyre nuk mund ta harronin kurrė.(Toivo Seljavaara: Oliko vedenpaisumus ja Nooan arkki mahdollinen?, f. 5)

 

Popujt e racave tė ndryshme kanė histori tė ndryshme trashėgimie pėr katastrofėn e madhe tė pėrmbytjeve. Grekėt kanė treguar njė histori pėr Pėrmbytjen, dhe ajo ėshtė e pėrqendruar rreth njė personazhi tė quajtur Deukalion; edhe shumė kohė pėrpara Kolombit, vendasit e kontinentit amerikan kishin histori qė kishin mbajtur gjallė kujtimin e pėrmbytjes sė madhe. Pėrrallat pėr njė pėrmbytje janė pėrcjellė brez pas brezi deri mė sot edhe nė Australi, Indi, Polinezi, Tibet, Kasmir dhe Lituani. A janė tė gjitha vetėm pėrralla dhe tregime? A janė tė sajuar tė gjithė? Supozohet se tė gjithė ata pėrshkruajnė tė njėjtėn katastrofė tė madhe. (Werner Keller: Raamattu on oikeassa, f. 29)

 

Njė arsye tjetėr janė mbetjet e kafshėve dhe bimėve detare nė vargmalet e larta malore, duke pėrfshirė malin Himalayan Everest dhe vargmale tė tjera tė larta malore. Kėtu janė disa citate nga librat e vetė shkencėtarėve mbi kėtė temė:

 

Ndėrsa udhėtonte nė Beagle, vetė Darvini gjeti guaska tė fosilizuara nga lart nė malet Ande. Ajo tregon se, ajo qė tani ėshtė njė mal ishte dikur nėn ujė. (Jerry A. Coyne: Miksi evoluutio on totta [Pse evolucioni ėshtė i vėrtetė], f. 127)

 

Ka njė arsye pėr tė parė nga afėr natyrėn origjinale tė shkėmbinjve nė vargmalet malore. Mė sė miri shihet nė Alpe, nė Alpet gėlqerore tė zonės veriore, tė ashtuquajtur helvetiane. Gur gėlqeror ėshtė materiali kryesor shkėmbor. Kur shikojmė shkėmbin kėtu nė shpatet e pjerrėta ose nė majė tė njė mali - nėse do tė kishim energji pėr t'u ngjitur atje lart - pėrfundimisht do tė gjejmė mbetje kafshėsh tė fosilizuara, fosile kafshėsh, nė tė. Ata shpesh dėmtohen shumė, por ėshtė e mundur tė gjenden pjesė tė dallueshme. Tė gjitha ato fosile janė predha gėlqereje ose skelete krijesash detare. Midis tyre ka amonite me fije spirale, dhe veēanėrisht shumė molusqe me dy predha. (…) Lexuesi mund tė pyesė nė kėtė pikė se ēfarė do tė thotė qė vargmalet malore mbajnė kaq shumė sedimente, tė cilat gjithashtu mund tė gjenden tė shtresuara nė fund tė detit. (f. 236,237 "Muuttuva maa", Pentti Eskola)

 

Harutaka Sakai nga Universiteti Japonez nė Kyushu ka hulumtuar pėr shumė vite kėto fosile detare nė malet Himalayan. Ai dhe grupi i tij kanė renditur njė akuarium tė tėrė nga periudha mezozoike. Zambakėt e brishtė tė detit, tė afėrm me iriqėt e tanishėm tė detit dhe yjet e detit, gjenden nė muret shkėmbore mė shumė se tre kilometra mbi nivelin e detit. Amonitėt, belemnitėt, koralet dhe planktoni gjenden si fosile nė shkėmbinjtė e maleve (…)

   Nė njė lartėsi prej dy kilometrash, gjeologėt gjetėn njė gjurmė tė lėnė nga vetė deti. Sipėrfaqja e saj shkėmbore e ngjashme me valėn korrespondon me format qė mbeten nė rėrė nga valėt me ujė tė ulėt. Edhe nga maja e Everestit, gjenden shirita tė verdhė gėlqerorėsh, tė cilat u ngritėn nėn ujė nga mbetjet e kafshėve tė panumėrta detare. ("Maapallo ihmeiden planeetta", f. 55)

 

Ēfarė mund tė konkludohet nga sa mė sipėr? Ėshtė e kotė tė flasim pėr miliona vite, sepse vetė fosilet e dinosaurėve nuk e dėshmojnė njė gjė tė tillė. Indet e buta, radiokarboni, ADN-ja dhe qelizat e gjakut nė to tregojnė qartė vetėm periudha tė shkurtra kohore. Nė vend tė kėsaj, kėto kafshė ngordhėn kryesisht nė Pėrmbytjen e pėrmendur nė Bibėl, megjithėse ato jetuan ende pas kėsaj ngjarjeje. Kjo dėshmohet nga pėrshkrimet e dragonjve nė shumė popuj.

     Shumė shembuj tė tjerė mund tė sillen nė kėtė pikė, por shpresoj se shembujt e mėparshėm tregojnė se pėrshkrimi i Biblės pėr pėrmbytjen ėshtė histori reale, por miliona vitet janė imagjinatė. Teoritė ateiste tė origjinės sė universit dhe fillimit tė jetės janė pjesė e njė imagjinate tė ngjashme, pasi asnjė trup qiellor nuk mund tė lindė vetė dhe jeta nuk mund tė lindė vetė. Nuk ka asnjė provė tė vetme pėr kėto, tė cilat edhe disa shkencėtarė ateistė e kanė pranuar. Unė kam shkruar pėr kėto ēėshtje nė disa nga artikujt e mi, dhe ato pėrmbajnė gjithashtu mendimet e sinqerta tė shkencėtarėve ateistė. Uroj qė tė gjithė t'i shikojnė kėto gjėra mė nga afėr. Unė vetė kam qenė njė ateist qė besoja nė teoritė ateiste tė krijimit dhe miliona vjet. Tani i konsideroj pėrralla, gėnjeshtra dhe pėrralla.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Jesus is the way, the truth and the life

 

 

  

 

Grap to eternal life!

 

Other Google Translate machine translations:

 

Miliona vjet / dinosaurėt / evolucioni njerėzor?

Shkatėrrimi i dinosaurėve

Shkenca nė mashtrim: teoritė ateiste tė origjinės dhe miliona vjet

Kur jetuan dinosaurėt?

 

Historia e Biblės

Pėrmbytja

 

Besimi i krishterė: shkenca, tė drejtat e njeriut

Krishterimi dhe shkenca

Besimi i krishterė dhe tė drejtat e njeriut

 

Fetė Lindore / Epoka e Re

Buda, Budizmi apo Jezusi?

A ėshtė i vėrtetė rimishėrimi?

 

Islami

Shpalljet dhe jeta e Muhamedit

Idhujtaria nė Islam dhe nė Mekė

A ėshtė i besueshėm Kurani?

 

Pyetje etike

Ēlirohu nga homoseksualiteti

Martesa neutrale nga gjinia

Aborti ėshtė vepėr penale

Eutanazia dhe shenjat e kohės

 

Shpėtimi

Ju mund tė shpėtoheni